Likovne radionice omogućavaju približavanje umetnosti, uživanje u umetnosti, I korišćenje moći koju umetnost ima u najširem smislu.

Ciljevi naših radionica se odnose na osposobljavanje polaznika da se bave umetnošću aktivno, kao izvođači i/ili pasivno, kao konzumenti, a i da se osobama sa problemima mentalnog zdravlja ponude kvalitetni sadržaji van okvira institucija, u lokalnoj zajednici.

Kroz ohrabrivanje, odnosno povećavanje samopouzdanja, pažnje,  mašte i kreativnosti, polaznicima se omogućuje sticanje slobode izraza i izbora motiva, zainteresovanost za umetnost i motivacija za rad. Takođe se, kroz grupni rad, podržava uspostavljanje kontakta sa drugima, razvija osećanje zajedništva i pripadnosti.

U cilju širenja interesovanja, perspektive i unošenja novih sadržaja, na našim radionicama se redovno razgovara o izložbama, ostalim kulturnim dešavanjima, polaznicima se savetuje da ih posećuju. U tom cilju redovno organizujemo grupne posete muzejima i galerijama.

U radu se koriste različiti materijali i neguje se veliki broj tehnika, čime se podstiče individualni izraz i talenat svih prisutnih.

Umetničke radionice pokazale su se kao uspešno sredstvo u radu sa korisnicima i korisnicama psihijatrijskih usluga, o čemu svedoče i njihove izjave:

„Ova likovna radionica mi mnogo znači, kako zbog druženja sa prijatnim osobama, tako i zbog prijatnosti i opuštanja tokom, a i posle radionica. Zadovoljstvo koje donose puni baterije i podstiče dobro raspoloženje.“

„Ove radionice mi znače zato što mogu svoje unutrašnje ,demone’ javno da ispoljim kroz crteže i zato što mogu svoja mišljenja o umetnosti da podelim sa voditeljkama radionica i da ne budem kritikovan zbog toga. I zato što ove radionice podstiču radinost i kreativnost.“

„Radovi su nam odlični. Radimo zajedno. Više nego što znamo. Radujemo se zajedno. Poštujemo i cenimo naše radove. Uspešan rad.“

„Ispoljavanje celog sebe u opuštenoj, stvaralačkoj atmosferi. Dakle, ne samo kao terapija za osnovnu psihijatrijsku bolest (dg.schisophrenia, 20.5), već i kao metod opšteg psihosomatskog opuštanja u interakciji sa drugim ljudskim bićima, bez ikakve povezanosti sa činjenicom imaju li ta bića psihički problem ili ne.“

„Mislim da je Prostor ,kul’ i osoblje ,kul’. Ja sam zadovoljan i materijalom i nadam se da će tako da ostane. Ja se takođe trudim, čini mi se.“

 

Likovne radionice vode umetnica i prim. dr Bogdanka Čabak i likovni pedagog Savo Vujačić.